Днес е първият ден без мерки, а носенето на маски е само препоръчително. Здравните власти обаче препоръчват да ги носим в болниците и в градския транспорт.
Началото
България обяви извънредно положение заради COVID-19 на 13 март 2020 г. Затвориха училища, университети, търговски центрове. Бяха забранени дори разходките в парковете и градините. А само за броени дни маските се превърнаха в дефицитна стока.
"Предстоят ни времена на изпитания, които не са само икономически... Ще се загубят човешки животи, на тези които обичаме", каза тогава директорът на ВМА ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
Постепенно обаче носенето им се превърна в разделителна линия - докато едни стриктно спазваха заповедите на здравните власти, други демонстративно сваляха маските си. Две години по-късно ограниченията падат, но хората остават разделени, припомня Bulgaria ON AIR.
Въпреки че повечето мерки вече не са в сила, в лечебните заведения и градския транспорт се препоръчва носенето на маските да остане. В една от русенските болници вече е издадена заповед за задължителното им носене маски, както за пациенти, така и от персонала.
"Няма да възстановяваме свижданията, защото още имаме пациенти с COVID-19. Той не е приключил и ако не продължим да спазваме мерки, рискуваме здравето на персонала и на пациентите", подчерта д-р Алисе Муртезова.
Да бъдем внимателни, предупреждават и специалистите.
"Пандемията не е приключила. Това го казва и СЗО, това го показват и фактите. Броят на случаите в редица страни по света се увеличава. От хилядолетия живеем заедно с вируси, очевидно понякога има трусове, когато се появи някой нов. Ковид-19 не е последната пандемия със сигурност", категорична бе вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.
Вижте повече в репортажа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай слага електромобилите си "на диета", бумът на батериите увеличава обема им
Политическата безизходица подкопава борбата на Румъния със стагфлацията
Кадър на деня за 7 юни
Самотата в Китай захранва икономика за "приятели под наем" на стойност 6,35 милиарда евро
Световното може да се окаже голяма победа за футболната дипломация – дори и за Тръмп
ОПЕК+ прие още едно символично повишение на квотата за юли
Хороскоп за 8 юни 2026: Хармонията във взаимоотношенията за Везните, заслужена почивка за Козирозите
Венера носи любов и хармония на 3 зодии в периода 8-14 юни
Рецепта за печени чушки с доматен сос
Момче на 19 години загина в тежка катастрофа край село Борово
Питка с тиквички и сирене по гръцка рецепта
Спортът по телевизията днес, 8 юни
Мачовете по телевизията днес, 8 юни
Хаджар запази подиума в Монако, Чеко нямаше късмет
Пио Еспозито направи нещо невиждано от 65 г., Италия пак би 1:0
Модрич и Пашалич донесоха победа в последната проверка за Хърватия
Чайките пак са отрязали Шпорите за защитник
Дневен хороскоп за 8 юни, понеделник
Млечна баница с юфка и карамел
Седмичен хороскоп за 8 – 14 юни: Промени за Скорпиона
Късмет с парите за 3 зодии в седмицата от 8 до 14 юни 2026
Литодора – син килим за градината или балкона
10 рецепти за Петрови пости
Кристиан Ериксен отново колабира по време на мач
Набелязаха 25 коли за премахване от варненските улици
Александър Зверев най-после спечели турнир от Големия шлем
Черно море Тича е шампион при 13-годишните
Трагедия! 19-годишен загина в катастрофа
5 от 6 за Кими Антонели във Формула 1
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма